Nauka i sztuka diagnozy



Na tej stronie znaleźć można teksty wchodzące w skład podrozdziału Nauka i sztuka diagnozy.

Jest on częścią, wydanej przez CITTRU (Uniwersytet Jagielloński), publikacji "Projektor Jagielloński. Co badają naukowcy na UJ?" [2011/12].
 

 

Puzzle tylko dla internisty – zespół antyfosfolipidowy

Słowa kluczowe: interna, przeciwciała, zespół antyfosfolipidowy
Wydział Lekarski CMUJ

 

Fragment: Lekarze naukowcy z II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum od lat badają pacjentów z zespołem antyfosfolipidowym, krok po kroku odkrywając tajemnice tej choroby i coraz skuteczniej ją lecząc. W swoich badaniach ujęli problem jeszcze szerzej, biorąc pod uwagę także inne ważne aspekty, jak niektóre cechy genetyczne, współwystępowanie innych chorób, czy prowadzony styl życia. 

 PDF

 

Pomóc dzieciom z białaczką

Słowa kluczowe: nowotwór, ostra białaczka szpikowa, minimalna choroba resztkowa, terapia antynowotworowa
Wydział Lekarski CMUJ

 

Fragment: Zespół bada, co wyróżnia poszczególne typy AML, aby móc prawidłowo je identyfikować. Równie ważne jest określanie poziomu minimalnej choroby resztkowej (MRD), które polega na monitorowaniu obecności komórek białaczkowych w trakcie i po zakończeniu leczenia. Może ono stanowić podstawę do modyfikacji terapii, a po jej zakończeniu, do przewidywania ewentualnego nawrotu choroby. 

 PDF

 

Odczynniki – tańsze, bo polskie?

Słowa kluczowe: grupa krwi, krew, diagnostyka, transfuzja, odczynniki
Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ

 

Fragment: Laboratorium biochemiczne w Zakładzie Biochemii Komórki UJ jest jedynym w Polsce, w którym generowane są linie komórek hybrydoma. Zadaniem naukowców w nim pracujących jest wytworzenie niezawodnych linii tych komórek, co umożliwi partnerowi projektu, katowickiemu Centrum Krwiodawstwa tanią i wydajną produkcję odczynników. 

 PDF

 

PYTHIA – przenośny wykrywacz chorób

Słowa kluczowe: diagnostyka, nowotwory, biomolekuły, interferometr
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ

 

Fragment: Wiedząc jak ważną rolę odgrywa wczesna, prawidłowo postawiona diagnoza, naukowcy z Instytutu Fizyki UJ razem z badaczami z AGH zaangażowali się w duży projekt europejski, którego celem jest zbudowanie wyjątkowo czułego i zarazem prostego w obsłudze urządzenia PYTHIA noszącego imię kapłanki wyroczni delfickiej. Ma ono być do tego tanie w produkcji i eksploatacji (oparte na standardowej technologii krzemowej), co pozwoli na jego zastosowanie do wykrywania chorób w poradniach i samodzielnych gabinetach lekarskich. 

 PDF

 

Jak uchwycić oddech?

Słowa kluczowe: astma, choroby krążeniowe
Wydział Lekarski CMUJ

 

Fragment: Badanie powietrza wydechowego jest nową metodą. Stosowane dopiero od kilku lat, otwiera oryginalne możliwości diagnozowania astmy, jednej z najczęściej występujących na świecie chorób przewlekłych. Astma przysparza wielu kłopotów ze względu na brak skutecznych metod rozpoznawania poszczególnych jej typów. Metoda opracowana przez naukowców z II Katedry Chorób Wewnętrznych UJ zapewne przybliży nas do zrozumienia natury tej choroby. 

 PDF

 

Scyntygrafia receptorowa zwiększa szanse wykrywania nowotworów

Słowa kluczowe: scyntygrafia, nowotwór, receptor komórkowy
Wydział Lekarski CMUJ

 

Fragment: Wiemy już, że w przypadku różnych typów nowotworów mamy do czynienia ze zjawiskiem nadekspresji (czyli nadmiernej liczby) niektórych rodzajów receptorów na błonie komórki nowotworowej. Receptory są to specjalne struktury, dzięki którym komórka odbiera informacje z otoczenia. Można je porównać do „stacji dokujących", do których przyłączają się tylko pasujące elementy, np. białka o odpowiedniej budowie wpływające na „zachowanie" komórki. Wiedząc, jakich typów receptorów jest najwięcej możemy próbować wykryć zmianę patologiczną (nowotwór), ponadto określić jego lokalizację, a przede wszystkim próbować go zniszczyć za pomocą tzw. terapii celowanej. 

 PDF